Marián Faktor (KDH), biely kôň Zdravotnej poisťovne Dôvera, sa zúčastnil dvoch pretekov, kde skončil na úplnom chvoste pelotónu. Na prvom „vypočúvacom“ stretnutí odborníkov s tieňovými ministrami niektorých politických strán, vyhral doktor T. Hlavatý OĽaNO-NOVA, doktor Š. Zelník SNS bol druhý, aby si na druhom stretnutí toto poradie „len“ vymenili. O týchto dvoch stretnutiach média skoro ani nezakopli. Krízový manažment, predĺženej ruky ZP Dôvera, ktorú vlastní PENTA, sa rozbehol na plné obrátky. Také fiasko si pár dní pred voľbami nielenže morálne nemôžu dovoliť jej majitelia, lebo v prvom rade treba zachrániť „investície“, ktoré im z ich výrobných podnikov (nemocnice, polikliniky, lekárne) tečú na ich súkromné kontá založené kdesi v najatraktívnejších lokalitách sveta.
„Náhoda sa nesmie zopakovať“, povedali si títo učitelia z Health Policy Institute, ktorí (aj) z donorských peňazí založili výučbový modul Master of Science in Health Services Management v rámci Health Management Academy (o ňom nižšie píšem podrobnejšie), ktorá sa na svojej stránke chváli, že jej študenti vytvárajú lepšie zdravotníctvo. A Marián Faktor je jeho súčasťou. Poďme však postupne, rad za radom.
Že ide o neakreditovaný program, ktorého titul si môžu písať len aby si prikrášlili svoje meno, o tom sa zaťato mlčí. Ale vráťme sa k tretiemu súťažiacemu kolu. V ňom, dobre tušíte, s veľkým náskokom už konečne vyhral Marián Faktor. A média sa išli potrhať, aby túto famóznu, bombastickú novinu čo najskôr uverejnili. No, akoby povedali naši transatlantickí priatelia: „Good work“. „Vypočúvanie“ ministrov organizoval, nuž kto iný, ak nie Health Policy Institute. A kruh, či len záujmový krúžok samovymenovaných zdravotníckych „expertov“, sa uzatvára.
Preto si len stručne pripomeňme ,čo to, o niektorých jej zakladajúcich členoch, ktorým tak nesmierne leží na srdci osud doktora Mariána Faktora. Začnime inžinierom Petrom Pažitným. (Prečítajte si jeho virtuálny rozhovor, rozhovor samého so sebou, lebo autor nie je uvedený). Všimnite si v ňom jednu veľmi dôležitú informáciu, koľko euro stojí 2,5 ročný kurz na tomto slávnom inštitúte? A potom si len položte otázku, či si ho aj skutočne všetci z vlastného vrecka zaplatili?
K úcte k istému bývalému riaditeľovi veľkej nemocnice (za ministrovania I. Uhliarika, KDH), nebudem uvádzať jeho meno. Vtedy som prednášal na Slovenskej zdravotníckej univerzite v študijnom programe Master´s of Public Health. Na konci prvého ročníka tento pán odišiel z dôvodu, ktorý mi povedal môj bývalý „šéf“ Katedry behaviorálneho zdravia prof. MUDr. Ladislav Hegyi, DrSc., že mu minister Ivan Uhliarik „poradil“ (ergo, dal pokyn), aby išiel študovať na novootvorenú akadémiu, a vraj o peniaze na zaplatenie štúdia sa nemá starať…
Peter Pažitný je spoluautor slovenskej zdravotníckej reformy Stratégie reformy zdravotníctva – reálnej reformy pre občana, ktorej vydanie financovala Svetová banka a Sorosova Otvorená spoločnosť. Jeho ďalším autorom bol samotný exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (2002-2006). Bol poradcom ministra financií Ivana Mikloša, Rudolfa Zajaca, stal sa tiež poradcom maďarského ministra zdravotníctva Lajosa Molnára, ktorého však čoskoro z kresla zmietla lavína pouličných protestov v Budapešti namierenej proti chystanej reforme zdravotníctva. Po neúspechu implantovať svoje predstavy o zdravotníctve, prichádza ako expert, poradca k českému ministrovi zdravotníctva Tomášovi Julínkovi, ktorého však v januári 2009 odvoláva zasa predseda vlády ČR M. Topolánek a Pažitný si opäť balí svoje kufre, stratégie, grafy, vízie a prichádza domov. Okolo TOP 09 sa pred fotoaparátmi pomotká aj Rudolf Zajac a tiež sa nakoniec prestáva zaujímať o osud pána kniežaťa…
Peter Pažitný do roku 2015 ešte sem tam zamúti vodu, aby v tomto roku odovzdal konateľské kreslo MUDr. Tomášovi Szalayovi (*1971), ktorý taktiež patrí k zakladajúcim partnerom a senior analytikom Health Policy Institute. V rokoch 1996 až 2002 bol redaktorom a moderátorom TV Markíza a v období 2002 – 2004 bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca na ministerstve zdravotníctva, zároveň jeho hovorcom, aby v rokoch 2010 – 2011 radil za 3000 euro mesačne ministrovi zdravotníctva za KDH Ivanovi Uhliarikovi, ale aj poslancovi NR SR Viliamovi Novotnému. Jeho šéf, Peter Pažitný, bol v tom istom čase zasa členom komisie pre finančnú stabilizáciu nemocníc na MF SR.
Ak si pozrieme výročné správy HPI za roky 2011 a 2012, zistíme, odkiaľ inštitútu a jeho zamestnancom , okrem napríklad nekresťanských poplatkov za štúdium, radenie politikom, tečú peniaze, tak napríklad z:
Nadácia otvorenej spoločnosti – Open,
Society Foundation,
Slovenská asociácia spoločností
orientovaných na výskum a vývoj,
Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.,
Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika, n.f.,
Ministerstvo zdravotníctva SR,
Ministerstvo zdravotníctva ČR,
Semmelweis Egyetem,
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky,
Združenie zdravotných poisťovní Slovenskej republiky,
Nadácia Pontis….
Životopis Petra Pažitného
Profesia
Ekonóm
Dosiahnuté vzdelanie
- Ekonomická univerzita v Bratislave, Obchodná
fakulta – Ing. (1999)
- Semmelweis Egyetem v Budapešti, Health Services
Management Training Centre – MSc. (2003)
Súčasné pozície a vlastnícke vzťahy
- Partner a výkonný riaditeľ Health Policy Institute,
od 2005
- Zakladateľ a výkonný riaditeľ Central & East
European Health Policy Network, od 2011
- Spoluzakladateľ PROREC Slovensko, od 2006
- Spolumajiteľ spoločností
»» Health Research & Consulting, s.r.o., od 2005
»» Health Management Academy, s.r.o., od 2007
»» Klient Pro SK, s.r.o., od 2010
Členstvo v profesijných združeniach
- Zakladajúci člen Klubu Ekonomických Analytikov
Dôležité pracovné pozície
- Člen komisie pre finančnú stabilizáciu ministra
zdravotníctva SR, 2011
- Konzultant pre DG SANCO v oblasti
Štrukturálnych fondov na Slovensku, 2009,
- Poradca Tomáša Julínka, ministra zdravotníctva Českej republiky, 2007 – 2008,
Konzultant pre Apollo zdravotná poisťovňa, a. s., 2007,
- Poradca Lajosa Molnára, ministra zdravotníctva,
Maďarskej republiky, 2006 – 2007,
- Člen rozkladovej komisie Jána Gajdoša, predsedu UDZS, 2006 – 2007,
- Člen predstavenstva nemocnice Levoča, a.s., 2005 – 2006,
- Viceprezident M.E.S.A. 10 – Centra pre
ekonomické a sociálne analýzy, 2004 – 2006,
- Člen dozornej rady Veriteľ, a. s., 2003 – 2005,
- Člen Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne, 2003,
- Hlavný poradca Rudolfa Zajaca, ministra
zdravotníctva SR, 2002 – 2004,
- Analytik M.E.S.A. 10 – Centra pre ekonomické a sociálne analýzy, 1997 – 2004.
Prečítajte si rozhovor s inžinierom Petrom Pažitným, uverejnený na webovej stránke HPI pod titulkom, stojí za to si ho pripomenúť, lebo je aktuálny práve v súčasnosti.
Od septembra v HMA: štúdium Master of Science
sobota, 29. máj 2010
- Akadémia HMA získala pre Slovensko program MSc. Štartujete v septembri. Ako sa vám to podarilo?
- Osobne som tento program vyštudoval na Semmelweisovej univerzite v Budapešti a bol som s ním veľmi spokojný. Podobne ho tam absolvoval napríklad aj prezident Asociácie súkromných lekárov MUDr. Ladislav Pásztor, MSc. Semmelweisova univerzita je jedna z najstarších lekárskych univerzít v Európe. Považujem za veľkú česť a záväzok, že ich MSc. program môžeme na Slovensku vyučovať my. Absolventi dostanú diplom zo Semmelweisovej univerzity, ktorý bez výhrad uznávajú všetky krajiny EÚ. A ako sa nám to podarilo? Vďaka dlhoročným osobným kontaktom ako i vďaka tomu, že sme dokázali za tri roky vybudovať z HMA dôveryhodnú a profesionálnu vzdelávaciu inštitúciu.
- O aké štúdium ide v tomto programe?
- Je to akreditované postgraduálne vysokoškolské štúdium. Úspešní absolventi získajú titul MSc.
- Čo znamená titul MSc.?
- Master of Science, v tomto prípade v manažmente zdravotných služieb.
- Komu je štúdium adresované, kto je vaša cieľová skupina?
- MSc. program je určený pre manažérov zdravotných poisťovní, riaditeľov nemocníc, riadiacich pracovníkov, lekárov, lekárnikov, analytikov, politikov. Pre ľudí z farmaceutických firiem, výrobcov zdravotníckych pomôcok i zo štátnej či verejnej správy. Skrátka pre zdravotníckych profesionálov, ktorí chcú získať nové vedomosti a zručnosti o manažmente zdravotných služieb.
- Kto sú vaši lektori?
- HMA sme zakladali s jasnou víziou kvality. Veľmi nám záleží na poskytovaní kvalitných služieb, kvalitného vzdelávania, od študentov si vždy pýtame spätnú väzbu, aby sme sa vedeli zlepšovať. Našich lektorov hodnotia po každom vyučovacom bloku. Ak niekto dlhodobo nedosahuje požadované kvalitatívne kritériá, hľadáme zaňho náhradu, lepšieho lektora. Výsledkom je, že dnes na akadémii HMA vyučuje podľa môjho názoru špička v česko-slovenskom priestore. Sú to profesionáli z rôznych odborov, ktorí sa zaoberajú zdravotníctvom. A je vidieť, že ich to baví.
- Vyučujete v slovenčine?
- Áno, lektori sú zo Slovenska a z Česka. Považujeme za dôležité, aby poznatky boli podávané pokiaľ možno v čo najzrozumiteľnejšej forme. A to je najlepšie bez jazykovej bariéry.
- Ako dlho trvá štúdium?
- Program je naplánovaný na dva a pol roka. Skladá sa zo štyroch semestrov výučby a posledný semester majú študenti na napísanie diplomovej práce. Vtedy už nenavštevujú prednášky, venujú sa samoštúdiu a prípadne konzultujú svoju prácu s lektormi.
- Ako bude organizovaný priebeh štúdia? Bude sa dať zladiť so zamestnaním?
- Jednou z prvých výziev pre manažéra je manažment vlastného času. Uchádzači budú musieť zladiť náročný program s profesionálnym i rodinným životom. Celkovo odučíme počas programu 660 vyučovacích hodín. Výučba bude prebiehať v trojdňových blokoch štvrtok-piatok-sobota raz za tri týždne v Bratislave. Na konci každého semestra je záverečný blok zorganizovaný mimo Bratislavy, v uvoľnenejšej atmosfére.
- Aká je cena MSc. programu?
- Cena za celý 2,5-ročný program je spolu 17 890 € s DPH. Absolventi kurzov HMA majú zľavu 25 %.
- Je možné program zaplatiť v splátkach?
- Áno, platbu je možné rozložiť do štyroch polročných splátok. Vtedy to bude mierne vyššia cena, vychádza to na 4 690 € na jednu splátku.
- Prečo ste presvedčený, že ten program bude úspešný?
- Podľa štúdie, ktorú urobili na Johns Hopkins School of Public Health, nie je manažérska úroveň slovenských zdravotníckych profesionálov dostatočná. Jedným z cieľov nášho programu je zlepšiť ich manažérske zručnosti, aby bolo zdravotníctvo efektívnejšie a kvalitnejšie.
HMA: Štart MSc. za účasti prominentov
nedeľa, 05. september 2010, 17:00 — HPI
Slávnostné otvorenie nového študijného programu Master of Science in Health Services Management si nemohlo želať reprezentatívnejších svedkov. Do areálu hotela Ponteo v bratislavských Rusovciach sa v piatok večer (3. septembra 2010) zišla bezmála stovka prominentných hostí: ministri a poslanci, topmanažéri zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní, reprezentanti ambulantných lekárov, lekárnikov, predstavitelia farmaceutických spoločností ako aj mnohí ďalší, ktorí majú blízko k zdravotníctvu.
A samozrejme, priatelia, spolupracovníci a podporovatelia Health Management Academy, ako aj bývalí absolventi vzdelávacích programov HMA. Krstným otcom programu bol bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Program MSc. vznikol v spolupráci Health Management Academy a Semmelweis University. Delegáciu maďarských kolegov viedol Miklós Szócska, maďarský “minister zdravotníctva” (štátny tajomník “superministerstva” ľudských zdrojov zodpovedný za zdravotníctvo), ktorý je zároveň riaditeľom centra pre vzdelávanie zdravotníckych manažérov Semmelweis University.
Medzi hosťami nechýbala ani europoslankyňa Anna Záborská, predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný, predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš, vedúci úradu vlády Viktor Nižňanský či štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ján Porubský. Moderátorom večera bol Robert Žitňanský. Peter Pažitný, riaditeľ Health Management Academy, poďakoval vo svojom príhovore ľuďom, ktorí pomohli Health Management Academy a ktorí akadémiu podporili pri jej zrode. Miklós Szócska, maďarský minister zdravotníctva, vyjadril potešenie nad stredoeurópskym rozmerom manažérskeho vzdelávania. Ocenil, že HMA vkladá do vzdelávania aj biznisový uhol pohľadu, ktorý považuje za potrebný. Slovenský minister financií Ivan Mikloš spomenul začiatky Petra Pažitného v M.E.S.A. 10. Vyzdvihol jeho prácu na reforme zdravotníctva i na založení akadémie vzdelávania v zdravotníctve. Ivan Mikloš patrí medzi hosťujúcich prednášajúcich a študenti sa s ním v priebehu štúdia stretnú a budú s ním môcť diskutovať.
Príhovor Ivana Uhliarika, ministra zdravotníctva, vychádzal z vlastných skúseností: Uhliarik v uplynulom akademickom roku navštevoval program HMA Manažér. Odborné vzdelanie v oblasti zdravotnej politiky by odporúčal každému, kto sa hodlá v zdravotníctve angažovať. Krstný otec študijného programu, exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, svojím príhovorom potvrdil svoju povesť. Celú sálu ľudí dokázal postaviť do pozoru, účasť niektorých ľudí na podujatí (nemenoval nikoho) označil za konjunkturálnu a adresoval zopár cielených bonmotov. Nakoniec červeným vínom pokrstil materiály HMA a programu zaželal všetko najlepšie. Slávnostné otvorenie pokračovalo rautom, ktorý sa premenil na desiatky debatných krúžkov. Najvytrvalejší hostia odchádzali z Pontea až po polnoci. Štúdium MSc. na HMA sa začalo 2. septembra 2010 a v ročníku je 27 študentov z rôznych odvetví zdravotníctva.
Záver
Priatelia, dovolím si tvrdiť, že oba články v plnej nahote odhaľujú snahu o vytvorenie, ale najmä pevné zakotvenie paralelného štúdia ovplyvňovania vzdelávania na Slovensku. Viem to posúdiť aj preto, lebo napríklad za jedinú „vedkyňu“ v tejto oblasti považuje HPI doktorku Angeliku Szalayovú. Nevyhnem sa subjektivite, lebo mojej diplomovej práce na tému Uplatňovanie Národnej liekovej politiky v slovenskom zdravotníctve bol konzultantom prof. RNDr. Ľudevít Martinec, DrSc. (bývalý riaditeľ ŠÚKL, ktorého bez udania dôvodu odvolal Rudolf Zajac, aj napriek jeho vysokej autorite v odborných zahraničných kruhoch) a oponentom prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc., prodekan a vedúci Katedry organizácie a riadenia farmácie na Farmaceutickej fakulte UK Bratislava. Aj keď napísali množstvo učebníc, odborných publikácií, ani jednu by ste v zozname HPA nenašli. Týmto dvom sa tej „cti“ nedostalo, lebo ich iné názory by mohli zásadne poškodiť reformu spustenú (lavínového charakteru) Rudolfom Zajacom, aby boli ako najvýznamnejší odborníci taktiež pozvaní. A viete prečo nie? Lebo sa nikdy netvárili či nehrali na prominentných. Oni nimi totiž boli vďaka svojim vedomostiam, zásluhám, tvrdej práci, praktickým výsledkom. A toto sa u prominentov ich typu neodpúšťa.
A bude, či mal by to byť práve Marián Faktor, ktorý zabezpečí kontinuitu postupnej privatizácie zdravotníctva, oficiálne obnovenie zisku a pluralitu zdravotných poisťovní, čiže všetko to, čo slovenské zdravotníctvo položilo na kolená. Aj preto sa stal ich víťazným poníkom na ceste do pekla.
Panenko skákavá, to sme pekne v pr ...
Celá debata | RSS tejto debaty