A bude aj Poštová nemocnica? Poštová zdravotná poisťovňa?

21. marca 2016, ivanbielik, Nezaradené

O poštárovi T. Druckerovi som už písal. Najmä o jeho prepojeniach, napojeniach, či spojeniach. Pošta totiž spája ľudí, veď kedysi bola jedinou organizáciou na výmenu správ, ktorej vznik spadá už do starovekých krajín, napr. Číny, Egypta, Perzie a Indie. Slovo pošta vzniklo z latinského termínu statio pošitý (umiestnená stanica). Označovalo domy postavené pri ceste v Rímskej ríši, vybavené pre službu organizácií, ktoré doručovali správy, neskôr aj ľudí a náklad.

Ďalšie dôležité obdobie rozvoja pôšt u nás nastalo za vlády Márie Terézie, kedy bol poštový úrad prevzatý do štátnej správy.´Ferdinand využil služieb aj skúseností šľachtickej rodiny Taxis, ktorí už skôr poštovú prepravu takmer monopolne organizovali po veľkej časti Európy. Jednému z členov rozvetvenej rodiny, najvyššiemu dvorskému poštmajstrovi Antoniu Taxis bolo uložené, aby čo najrýchlejšie zriadil pravidelné spojenie medzi Viedňou a Prahou. Kandidát na český trón chcel totiž mať čo najčerstvejšie správy o tom, ako sa v Prahe vyvíja jeho volebná kampaň.

Všimnite si, ako osvietená panovníčka, ktorej radil aj slovenský polyhistor Matej Bel z Očovej, zoštátnila poštovú službu. (Žiadna všemocná ruka trhu a súkromného vlastníctva, alebo, žeby už vtedy bola organizovaná v nejakej červeno-hnedasto-extrémistickej strane)? A ešte raz si všimnite, že sa to udialo aj preto, aby sa delikátne informácie o voľbách nedostali k niekomu skôr, alebo, aby neboli zneužité.

História múdremu vždy napovie. Práve som dočítal desať rád, ktoré by mal minister zdravotníctva urobiť. Skoro som až plakal od smiechu (alebo, že by to bolo od zúfalstva? To je jedno…), čo mu už začínajú podstrkovať všelijakí dobrodruhovia z HPI dobre fedrovaní Pentou, samozvaní odborníci, niektorí až neprirodzene sebavedomí novinári. Verím, že príde aj na to, aby založil Poštovú nemocnicu, potom Poštovú zdravotnú poisťovňu, na pobočkách sa vyhradí priestor pre Poštové lekárne a reťazec a´ la PENTA, bude uzatvorený. (Počas krízového stavu sa môže zakázať aj nočná návšteva nemocnice. Buď pacient zomrie, alebo vydrží do rána…) veď keď ju môžu mať vojaci, o čo sú horší poštári?! Že ich nepotrebujeme? Nevadí. Stačí, keď si chlapci z východného Slovenska opäť bokom ulejú svojich 40%…

Keby som bol ministrom, a pri svojej príslovečnej skromnosti, bol by som istotne úspešným, len za podmienky, ak by mi premiér dal úplne, ale úplne voľné ruky. Čo by som ako prvé urobil? „Len“ by som sa spojil so Slovenskou lekárskou komorou, Lekárskym odborovým zväzom, ale najmä so Slovenskou lekárskou spoločnosťou a Generálnou prokuratúrou SR.

(Viete koľko zbytočných úradníkov živíme len na takom Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Vyše 230! Viete koľko ľudí živíme na MZ SR? Vyše 260! A prečo živíme až 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva? Viete koľko „učí“ na Slovenskej zdravotníckej univerzite vysokoškolských pedagógov? 452! Stačí si pozrieť počty študentov a máte po nálade. Presilovka v prospech pedagogického zboru nás ročne stojí asi do 10 mil. euro. A pritom pri pacientoch zúfalo chýbajú mizerne platené zdravotné sestričky…).